21 porad dotyczących konserwacji klimatyzatora i chłodzenia w domu

Niezależnie od tego, czy masz klimatyzator do całego domu, czy do jednego pomieszczenia, nie zmuszaj go, aby pracował ciężej, niż powinien. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zapewnić płynne działanie klimatyzacji, aby Twój dom pozostał chłodny przez cały sezon. Szukasz specjalisty od klimatyzacji? Znajdziesz na stronie duer.pl.

1 / 21

Zrozum, jak działa klimatyzator domowy

Większość klimatyzatorów centralnych składa się z dwóch podstawowych części: jednostki zewnętrznej (sprężarki/skraplacza), która znajduje się obok domu oraz jednostki wewnętrznej (parownika), która znajduje się w centralnym kanale w pobliżu pieca. Jeśli masz pompę ciepła zamiast pieca, jednostka wewnętrzna będzie znajdować się w centrali wentylacyjnej. Użyj tych samych czynności konserwacyjnych, które pokazujemy tutaj. Jeśli Twój piec wygląda inaczej niż pokazany na ilustracji lub masz pompę ciepła, skorzystaj z instrukcji obsługi, aby się z nim obejść. Podstawowe części będą takie same. Sprawdź nasz przewodnik krok po kroku dotyczący dokładnego czyszczenia domowego klimatyzatora.

2 / 21

Napraw płetwy

Wyrównaj zgięte lub zmiażdżone płetwy, delikatnie naciskając nożem obiadowym. Nie wkładaj noża więcej niż 1/2 cala. Dowiedz się, co jeszcze powinieneś zrobić, aby Twoja jednostka klimatyzacyjna wyglądała dobrze, zanim się nagrzeje.

3 / 21

Utrzymywać w czystości

Odkurz lamele klimatyzatora za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Uwaga: są kruche i można je łatwo zgiąć lub zmiażdżyć. W wielu jednostkach będziesz musiał odkręcić i podnieść metalowe pudełko, aby się do nich dostać. Sprawdź wskazówki w instrukcji obsługi i ostrożnie zdejmij pudełko, aby uniknąć uderzenia w płetwy. Wykonaj poniższe czynności, aby bezpiecznie wyczyścić domowy klimatyzator i uzyskać lepszą wydajność.

 

4 / 21

Napraw tonącą podkładkę klimatyzatora domowego

Te betonowe podkładki pod jednostek klimatyzatora do domu i wymienników ciepła mają tendencję do rozliczenia w ciągu lat. Dopóki nie ma naprężeń na miedzianych rurkach chłodzących i przewodach elektrycznych, a urządzenie pozostaje suche i wypoziomowane, podkładka jest w porządku. Ale jeśli nadal tonie i mocno naciąga linki, lub jeśli wokół urządzenia tworzą się kałuże , musisz podjąć działania. Oto jak to naprawić.

 

5 / 21

Uzyskaj programowalny termostat

Programowalny termostat jest niezbędny w dzisiejszym stanie technologii AC. Programowalne termostaty umożliwiają ustawienie temperatury na różne pory dnia i automatycznie obniżają temperaturę, gdy jest to najbardziej potrzebne, aby pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze i zarządzać chłodzeniem bez ciągłego przesuwania kursora nad pokrętłem. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez proces instalacji programowalnego termostatu w Twoim domu.

 

6 / 21

Dodaj przewodowy wzmacniacz kanałowy do domowych klimatyzatorów

Jeśli masz chłodzenie wymuszonym obiegiem powietrza, ale nadal istnieje pomieszczenie, które jest gorętsze niż cała reszta , wentylator wspomagający kanałowy lub wentylacyjny może zwiększyć przepływ chłodnego powietrza do tego pomieszczenia. Dostępne są dwa typy wentylatorów wspomagających. Wbudowany wentylator wspomagający kanał (pokazany) pasuje do kanału pomieszczenia, które próbujesz schłodzić. Montujesz wentylator w pobliżu wylotu i automatycznie włącza się, gdy działa system chłodzenia.

 

Wentylatory wspomagające wentylacyjne i rejestrujące znajdują się bezpośrednio na górze lub zastępują rejestry sufitowe, podłogowe lub ścienne. W zależności od modelu można ustawić działanie automatyczne, sterować za pomocą przełącznika lub sterować za pomocą pilota. Sprawdź więcej wskazówek dotyczących chłodzenia gorącego pomieszczenia w Twoim domu.

 

7 / 21

Cichy głośny klimatyzator

Jeśli masz już nowszy skraplacz, prawdopodobnie najgorszy hałas dochodzi ze sprężarki. (Wentylatory w nowszych urządzeniach są bardzo ciche.) Skontaktuj się z producentem, aby znaleźć koc dźwiękowy dla swojego modelu lub kup uniwersalny koc (wyszukaj w Internecie „koc dźwiękowy kompresora”). Instalacja jest łatwa. Nie kłopocz się kładzeniem koca na starym urządzeniu — nadal będziesz słyszeć głośny wentylator. Oto inne możliwe rozwiązania hałaśliwego klimatyzatora.

8 / 21

Odblokuj przewód odprowadzania skroplin

Kiedy widzisz kałużę wody wokół pieca przy włączonym AC, masz zatkaną rurkę odprowadzającą kondensat. Skropliny z wężownic klimatyzacyjnych zawierają bakterie, które mogą tworzyć szlam i zatykać rurkę spustową miski na skropliny. Dzięki tym dwóm prostym krokom możesz zapobiec szlamowi i wyeliminować zatkanie rurki odpływowej.

 

9 / 21

Lista kontrolna ciepłego sezonu

Upewnij się, że klimatyzacja Ursynów jest w dobrym stanie, abyś był chłodny. Kiedy na zewnątrz robi się gorąco, chcesz, żeby w Twoim domu było przyjemnie i chłodno. Skorzystaj z tej przydatnej listy kontrolnej, aby ocenić swój system HVAC, a następnie umówić się na wizytę w celu konserwacji lub naprawy klimatyzacji przed nastaniem lata.

 

10 / 21

Wymień filtr

Wyłącz zasilanie pieca na pobliskim wyłączniku lub na panelu głównym. Następnie wyciągnij filtr pieca i sprawdź, czy nie nagromadził się na nim brud . W razie potrzeby zmień go.

 

11 / 21

Czy twój klimatyzator ma odpowiedni rozmiar?

Jednostki klimatyzacji są starannie dobrane do ilości stóp sześciennych, które potrzebują do chłodzenia. Jest to szczególnie ważne, gdy kupujesz nowy klimatyzator lub remontujesz swój dom . Jeśli klimatyzator jest przystosowany do mniejszej przestrzeni niż Ty, będzie pracował zbyt ciężko, aby schłodzić powietrze, szybciej się zużyje i będzie miał trudności ze spełnieniem wymagań termostatu.

 

12 / 21

Rozważ wentylator całego domu

Fani całego domu od stulecia pomagają chłodzić domy. Podstawowa konstrukcja jest prosta: wentylator montowany na poddaszu wypycha gorące powietrze przez otwory wentylacyjne na poddaszu i wciąga chłodniejsze powietrze z zewnątrz przez otwarte drzwi i okna. Ta szybka wymiana powietrza — duże wentylatory mogą oczyścić dom z gorącego powietrza w ciągu dwóch do trzech minut — nie tylko usuwa nagromadzone ciepło, ale także tworzy przyjemny powiew.

 

13 / 21

Kontroluj ciepło przez okna

Przez okna, zwłaszcza otwarte, do domu dostaje się dużo ciepła. Jeśli naprawdę chcesz kontrolować ciepło w swoim domu, zwróć także uwagę na okna. Trzymaj je zamknięte i zasłonięte roletami lub zasłonami w najgorętszych porach dnia – zwłaszcza okna, które są obecnie skierowane na słońce.

14 / 21

Samodzielne rozwiązywanie problemów z naprawami

Kiedy centralna klimatyzacja zawiedzie podczas okresu upałów, być może będziesz musiał poczekać kilka dni na pojawienie się technika naprawy HVAC, a prawdopodobnie zapłacisz co najmniej kilkaset za naprawę. Ale jeśli czujesz się komfortowo, pracując przy elektryczności i chcesz wydać około 50 USD na części, prawdopodobnie możesz samodzielnie naprawić klimatyzator w około dwie godziny i zaoszczędzić dużo pieniędzy na znakowaniu części i robociźnie.

 

15 / 21

Sprawdź izolację

Możesz poprawić wydajność swojego urządzenia, wymieniając uszkodzoną lub zgniłą izolację wokół zewnętrznych przewodów AC. Oto jak zrobić to sam.

 

16 / 21

Przydaje się grzebień płetwowy

Grzebienie płetwowe doskonale sprawdzają się do oddzielania wygiętych płetw w klimatyzatorach do małych pomieszczeń. Pamiętaj, aby nosić rękawiczki, aby chronić ręce przed skaleczeniem!

17 / 21

Dogłębne czyszczenie za pomocą pędzla

Zetrzyj resztki z klimatyzatora w małym pomieszczeniu za pomocą plastikowej szczotki z włosiem i pianki czyszczącej. Oto więcej wskazówek dotyczących czyszczenia klimatyzatora do małych pomieszczeń.

18 / 21

Czas na nową jednostkę?

Nie zakładaj, że możesz wyrzucić stary klimatyzator do kosza. W Twoim mieście prawdopodobnie obowiązują zasady dotyczące prawidłowej utylizacji. Skontaktuj się z lokalną organizacją zajmującą się gospodarką odpadami, aby prawidłowo zutylizować klimatyzator.

 

19 / 21

Prosty sposób na ochłodzenie garażu

Nie pozwól, aby letnie upały spowolniły Twoje projekty DIY. Zachowaj chłód w warsztacie garażowym, instalując klimatyzator pokojowy . Łatwo to zrobić samemu.

 

20 / 21

Znajdź wycieki powietrza w swoim domu

Zamknij wszystkie okna w domu, wyłącz wszystkie wentylatory i wentylatory wyciągowe, wyłącz piec. Zapal trochę kadzidła i chodź powoli po zewnętrznych ścianach domu. Wszędzie, gdzie zauważysz, że dym unosi się z czegoś lub jest do czegoś wciągany, prawdopodobnie jest przeciek powietrza. Teraz, gdy go znalazłeś, zapieczętuj go! Oto jak. Oto więcej sposobów na poprawę efektywności energetycznej w Twoim domu.

 

21 / 21

Dlaczego nie powinieneś owijać skraplacza

Kiedy po lecie nadejdzie czas na spakowanie domowego skraplacza klimatyzatora, przykryj go sklejką obciążoną. Nie owijaj go plandeką! Dlatego.

rehabilitacja domowa

Post A Comment