Jak czyścić i konserwować klimatyzator, aby działał jak nowy tego lata

Gdy lato jest na horyzoncie, wiesz, że upalne, gorące dni nie są daleko w tyle – co oznacza, że ​​Twój klimatyzator musi być w najlepszej formie, aby zapewnić Ci chłód przez cały sezon. Oczywiście w przypadku niektórych systemów klimatyzacji (takich jak centralna klimatyzacja Warszawa) najlepiej jest poprosić fachowca, aby przyjechał i sprawdził urządzenie, sprawdził kanały i upewnił się, że działa wydajnie. Ale jeśli masz przenośną lub okienną jednostkę klimatyzacyjną, zdecydowanie możesz ją wyczyścić i naprawić samodzielnie, nie wydając pieniędzy na naprawy lub nowy system.

Firmy takie jak nasza powinny wyjść i przeprowadzić ciężką konserwację, ale pomiędzy nimi są wskazówki, którymi ludzie mogą się kierować. To jest jak samochód: mechanik musi go wyregulować, ale jest jeszcze coś, co możesz zrobić, aby upewnić się, że on też działa”.

Niezależnie od tego, czy masz centralę wentylacyjną, czy jednostkę okienną, zapoznaj się z pięcioma wskazówkami i sztuczkami dotyczącymi konserwacji klimatyzacji, które możesz łatwo zrobić, aby przygotować się na letnie upały.

Jak zmienić filtry

Czyszczenie i / lub wymiana filtrów to sprawa numer jeden. Każdy klimatyzator ma filtr powietrza i jeśli go nie wymienisz lub nie wyczyścisz, przepływ powietrza będzie słaby i nieefektywny. Zatkane filtry (i cewki, do których dojdziemy za minutę) zmuszają jednostkę klimatyzacyjną do cięższej pracy i zużywania większej ilości energii na chłodzenie domu – to kosztuje więcej bez osiągania rezultatów. Ile kosztuje montaż klimatyzacji sprawdź na stronie https://www.duer.pl/ile-kosztuje-montaz-klimatyzacji/.

W przypadku central klimatyzacyjnych zaleca sprawdzanie filtra co 30 do 60 dni, aby sprawdzić, czy nie jest brudny lub zakurzony – styl życia ma duże znaczenie, ponieważ ludzie, którzy mają dzieci lub zwierzęta, mogą go zmieniać co miesiąc, a ci, którzy tego nie robią zbyt wielu gości lub zwierząt może wymagać wymiany tylko co dwa do trzech miesięcy. Zaleca filtry harmonijkowe, które skuteczniej zatrzymują brud i kurz.

W przypadku klimatyzatora okiennego, ściennego lub przenośnego otwórz klimatyzator zgodnie z instrukcjami producenta i wyjmij filtr, aby go wyczyścić. „ Zalecałbym czyszczenie co dwa tygodnie” – m dyrektor zarządzający , licencjobiorcy przenośnych produktów chłodzących firmy. Aby wyczyścić: „Odkurz filtr, wypłucz go letnią wodą z mydłem. Po całkowitym wyschnięciu filtra umieść go z powrotem w urządzeniu”.

Jak czyścić cewki

Cewki pomagają przenosić gorące i zimne powietrze, więc upewnij się, że nie są zatkane brudem i kurzem. W centralnym systemie klimatyzacji można łatwo wyczyścić zewnętrzną jednostkę skraplacza przed zatrudnieniem specjalisty do sprawdzenia pozostałych części. Przyjrzyj się urządzeniu i sprawdź, czy nie ma brudu, ścinków trawy lub innych zanieczyszczeń blokujących zewnętrzne płetwy. Wyłącz urządzenie i ostrożnie spryskaj je wężem, uważając, aby nie zamoczyć skrzynki elektrycznej. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia przed ponownym włączeniem.

W przypadku urządzeń okiennych i przenośnych otwórz klimatyzator, aby dostać się do cewek wewnątrz. „Usuń wszelkie zabrudzenia z cewek klimatyzatora miękką szczoteczką lub szmatką, a następnie usuń wszelkie dodatkowe zabrudzenia za pomocą spryskiwacza wypełnionego lekko mydlaną wodą”. Spróbuj wlać trochę łagodnego detergentu lub płynu do mycia naczyń do butelki, jeśli zanieczyszczenia są trudne do usunięcia – ale nie tyle mydła, żeby było zbyt mydlne. Jednostki okienne mają również zewnętrzne żebra z tyłu, które można czyścić w ten sam sposób.

 

Upewnij się, że nic nie blokuje urządzenia

Przepływ powietrza jest tak ważny dla systemów chłodzenia, więc upewnij się, że żadne łóżka, komody, ubrania, książki ani inne przedmioty nie blokują otworów wentylacyjnych jednostki. W przypadku jednostki zewnętrznej centralnego klimatyzatora sugeruje pozostawienie wokół niej co najmniej 12-calowego odstępu.

Stale sprawdzaj typowe problemy

Słaby przepływ powietrza, oblodzone wężownice i nieszczelności we wszystkich typach jednostek mogą wskazywać na zator w klimatyzatorze lub zatkany filtr. Wycieki w centralnym klimatyzatorze mogą również sugerować, że jego pompy i rurki mogą być uszkodzone lub zablokowane, co oznacza, że ​​czas wezwać profesjonalistę. Freon nie zużywa się i będzie trwał wiecznie, więc jeśli poziom freonu jest niski, wycieka. „W takim przypadku trzeba będzie wezwać fachowca i sprawdzić przyczynę wycieku w centralnej lub okiennej jednostce klimatyzacyjnej”.

rehabilitacja domowa

Post A Comment