Jak korzystać z generatora ozonu w domu

Zarazki, wirusy, bakterie i inne mikroorganizmy są niebezpieczne. Nie ma długości, której te niewidzialne pasożyty nie mogą spowodować spustoszenia w organizmie; mogą powodować śmiertelne choroby, które prowadzą do śmierci. Dlatego czasami możesz użyć generatora ozonu w domu, aby się ich pozbyć. Klimatyzacja ozonowanie pomaga pozbyć się zapachów.

Co to jest maszyna do ozonu i jak działa

Maszyna do ozonu to mobilne urządzenie, które może być używane w domu lub w samochodzie do usuwania zanieczyszczeń i zapachów z pomieszczeń. Maszyna posiada komorę zatrzymującą powietrze w postaci CO2. Tlen znajdujący się w powietrzu jest następnie przekształcany w ozon przez wyładowanie elektryczne, które symuluje błyskawicę. Ta metoda nazywa się cichym wyładowaniem koronowym. Wyładowanie elektryczne rozdziela tlen i tworzy pojedyncze atomy tlenu, które następnie przyłączają się do innych atomów tlenu (O2), tworząc ozon. Mniej skuteczną metodą jest promieniowanie ultrafioletowe, które naśladuje sposób, w jaki promieniowanie słoneczne UV dzieli atomy tlenu (O2) na pojedyncze atomy. Wykonują usługi ozonowania w Warszawie.

Przeczytaj także: Ultrafioletowy system uzdatniania powietrza

Ozon to rodzaj tlenu (O2), który ma trzy atomy (O3). Jest skuteczny w dezynfekcji zanieczyszczeń, wirusów, bakterii, zarazków i zapachu, ponieważ trzecia cząsteczka ozonu może łatwo się oderwać, a następnie przyczepić się do struktury chemicznej mikroorganizmów i zmienić je. To czyni je nieskutecznymi. Maszyna do ozonu jest zwykle włączona i pozostawiona do pracy przez pewien czas bez nikogo w pomieszczeniu. Pomieszczenie należy otworzyć i pozwolić powietrzu uciec po tym, jak ozon wykonał swoją pracę.

Zagrożenia związane z generatorem ozonu

Generatory ozonu należy używać ostrożnie. Chociaż są uważane za bezpieczne w zastosowaniach przemysłowych i medycznych, w których należy przestrzegać surowych norm bezpieczeństwa, używanie ich w domu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Ilość ozonu wymagana do eliminacji wirusów i bakterii przekracza normy zdrowia publicznego. Na przykład zabijanie pleśni w domu będzie wymagało bardzo wysokiej wydajności maszyny ozonowej. Dlatego należy go używać ostrożnie lub nie należy go używać w ogóle w domach mieszkalnych. Narażenie człowieka na ozon może powodować różne choroby układu oddechowego. Cechy ozonu, które sprawiają, że łatwo reaguje ze związkami organicznymi powodującymi nieprzyjemny zapach i zanieczyszczenia, są takie same, z którymi reaguje z materią organiczną w organizmie, powodując spustoszenie.

Takie stany, które mogą się pojawić, obejmują podrażnienie gardła i płuc, kaszel, astmę, duszność, ból w klatce piersiowej, podrażnienie oczu i nosa oraz większą podatność na infekcje dróg oddechowych. Efekt może być poważniejszy w przypadku dzieci, osób chorych na astmę i osób starszych. Może również wpływać na zwierzęta. Wdychanie ozonu może zaatakować układ odpornościowy i osłabić jego zdolność do zwalczania infekcji dróg oddechowych. Podczas gdy ludzie, którzy są narażeni na mniejsze ilości ozonu, mogą szybko wyzdrowieć, długotrwałe narażenie na ozon może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu oddechowego.

Oprócz ludzi i zwierząt, ozon może wpływać na rośliny w pomieszczeniach. Toksyczny poziom ozonu może powodować stany takie jak nieregularne plamy na roślinach, zaczerwienienia, obszary o ciemnej pigmentacji, a nawet całkowitą śmierć rośliny. Stężenie ozonu może również wpływać na materiały budowlane, takie jak dywany syntetyczne, poduszki piankowe, pokrowce na meble, tworzywa sztuczne, gumę, tkaniny, powłoki przewodów elektrycznych, dzieła sztuki itp.

Bezpieczne sposoby korzystania z generatorów ozonu w domu

Biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia stwarzane przez generatory ozonu, czy są jakieś bezpieczne sposoby wykorzystania maszyn do ozonu? Najbezpieczniejszym sposobem użycia generatorów ozonu jest niezamieszkana przestrzeń. Upewnij się, że w domu nie ma ludzi ani zwierząt i usuń wszystkie rośliny domowe przed uruchomieniem maszyny do ozonu.

W niektórych przypadkach maszyny do ozonu mogą być bezpiecznie używane w domu w niskich stężeniach i bezpiecznych poziomach określonych przez . Obejmuje to mniejsze wymagania, takie jak odkażanie powietrza do oddychania, usuwanie dymu z gotowania lub usuwanie dymu papierosowego . Taka przestrzeń może być nadal zajęta podczas pracy maszyny. Jednak nie można tego zrobić, gdy wymagane jest wysokie stężenie ozonu, na przykład do zabijania pleśni w domu. Ponadto eksperci ostrzegają przed użyciem maszyn do ozonu w zajmowanych miejscach w jakimkolwiek stężeniu.

Inne środki ostrożności, na które należy zwrócić uwagę podczas używania generatora ozonu, to przykrycie lub usunięcie cennych przedmiotów przed włączeniem generatora. Ponadto, aby utrzymać maszynę w bezpiecznym stanie, należy przeprowadzać regularną konserwację, taką jak czyszczenie płyty kolektora, co 2 – 6 miesięcy. Unikaj również uruchamiania generatora w środowisku o dużej wilgotności. Wilgoć może spowodować wyładowanie łukowe wewnątrz ozonatora.

Jak długo należy uruchamiać generator ozonu

Czas potrzebny do uruchomienia generatora ozonu zależy od instrukcji producenta. Zwykle trwa to od 3 do 10 godzin, w zależności od wielkości pomieszczenia. Jeśli dezynfekujesz cały dom, pozbycie się zanieczyszczeń powietrza zajmie około 30 godzin nieprzerwanej produkcji ozonu.

Jak długo trwa rozpraszanie ozonu

Ozon utrzymuje się w powietrzu od 30 minut do 4 godzin, zanim ponownie rozpłynie się w tlen. Wyższe poziomy stężenia ozonu mogą zająć 3-4 godziny, podczas gdy niższe poziomy mogą ustąpić w ciągu 2 godzin. Z reguły zaleca się odczekanie 4 godzin po użyciu generatora ozonu przed powrotem do pomieszczenia. To było po tym, jak drzwi mogły zostać otwarte, aby gaz mógł się ulotnić. Po tym czasie ludzie i zwierzęta mogą bezpiecznie wrócić do domu. Można zauważyć, że zapach ozonu utrzymuje się jeszcze przez kilka dni, nawet po usunięciu szkodliwego zapachu.

Przeczytaj o najlepszych oczyszczaczach powietrza dla radonu

Aby zachować bezpieczeństwo, zaleca się użycie maszyny ozonującej, która wykorzystuje wyłącznik czasowy, aby urządzenie można było wstępnie ustawić tak, aby wyłączało się po zakończeniu pracy. Jeśli Twoja własna maszyna nie przyjdzie z czasem, przed wejściem do pokoju należy odpowiednio zakryć usta i nos, aby wyłączyć ją ręcznie.

rehabilitacja domowa

Post A Comment