Kredyt na auto – samochodowy czy gotówkowy?

Niewątpliwą różnicą między kredytem samochodowym a gotówkowym, jest to, że ten pierwszy musi zostać przeznaczony na samochód. Pociąga to za sobą jednak wiele konsekwencji, które tworzą całkiem sporą liczbę różnic między tymi dwoma rodzajami kredytów.

Kredyt samochodowy

Choć w nazwie występuje słowo „samochodowy”, to jednak można go przeznaczyć na każdy pojazd silnikowy, nawet na ciągnik czy motorówkę. Jednak taki kredyt może pokrywać tylko koszty zakupu pojazdu, nie bierze więc pod uwagę żadnych innych kosztów związanych z zakupem auta. Największą różnicą pomiędzy kredytem samochodowym a gotówkowym, jest to, że kredyt samochodowy jest zabezpieczony. Banki mogą zabezpieczyć się na dwa sposoby: zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. Zastaw polega na tym, że w razie gdyby klient przestał spłacać raty kredytu, bank może przejąć jego samochód i sprzedając go odzyskać pieniądze. Przewłaszczenie jest najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia kredytu, polega ono na tym, że w 49% właścicielem samochodu jest bank i w dowodzie rejestracyjnym widnieje on obok kredytobiorcy jako właściciel pojazdu, przez cały okres spłacania kredytu. Często przewłaszczeniu towarzyszy depozyt karty pojazdu, który ma uniemożliwić sprzedaż czy przerejestrowanie pojazdu. Polega na tym, że to bank posiada kartę pojazdu i zwraca ją dopiero w momencie spłaty kredytu. Dzięki temu, że bank się zabezpiecza, oprocentowanie kredytu jest znacznie niższe, niż w wypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Biorąc kredyt na samochód należy też pamiętać, że formalności mogą trwać dłużej, ponieważ bank prosi o dostarczenie większej ilości dokumentów, niż w wypadku kredytu gotówkowego. Bank może prosić m.in. o: dokumenty pochodzenia pojazdu, dokument tożsamości, dokumenty potwierdzające zatrudnienie i osiągany dochód.

Kredyt gotówkowy

Ten rodzaj kredytu może być brany na dowolny cel, można więc z tych pieniędzy pokryć nie tylko zakup samochodu, ale i inne wynikające z tego koszty. Uzyskanie takiego kredytu jest szybsze, niż samochodowego poprzez mniejszą liczbę formalności. Zwykle, aby otrzymać kredyt gotówkowy wystarczy okazać jedynie dowód tożsamości oraz zaświadczenie o zarobkach. Na szybkość załatwienia kredytu wpływa też to, że nie trzeba rejestrować samochodu na kredytobiorcę, ponieważ, przy kredycie gotówkowym bank nie wymaga zabezpieczenia. To jednak powoduje, że kredyty tego typu są znacznie droższe od samochodowych.

rehabilitacja domowa

Post A Comment