Uszkodzona szyba w samochodzie – naprawa czy wymiana?


Uszkodzenie szyby w samochodzie nie koniecznie musi się wiązać z jej (zazwyczaj kosztowną) wymianą. Niekiedy wystarczy wizyta w profesjonalnym warsztacie, który oceni czy powstała szkoda może podlegać naprawie. Jest to oczywiście optymistyczny scenariusz, na który liczy większość właścicieli aut z uszkodzoną szybą.

Na czym polega naprawa?

Można ją przeprowadzić jedynie w profesjonalnym warsztacie, gdyż wymaga ona użycia specjalistycznego sprzętu i fachowej wiedzy na temat tego, czy powstała szkoda kwalifikuje się do naprawy. Przy pomocy specjalnego urządzenia z ubytku usuwa się wilgoć, zanieczyszczenia i powietrze. Następnie uszkodzenie wypełnia się żywicą syntetyczną, utwardza i poleruje.

„Pajączki” czy „bycze oko”?

Szyba może być uszkodzona na wiele różnych sposobów, od zwykłego podłużnego pęknięcia po tzw. „gwiazdki”, „pajączki” czy „półksiężyce”. Bez względu na to, które z nich pojawiło się na szybie naszego samochodu wymaga bezwzględnej naprawy lub wymiany, gdyż może spowodować utrudnienia podczas prowadzenia auta. Pęknięcia na przedniej szybie rozpraszają światło i mogą doprowadzić do oślepienia kierowcy podczas jazdy.

Kiedy naprawiać, a kiedy wymieniać?

O tym powinien zadecydować specjalista, jest wiele wytycznych, które charakteryzują szybę do wymiany oraz tę do naprawy. Wpływ ma na to ma niekiedy nie tylko stan samej szyby, ale i całego pojazdu. Starsze pojazdy zaczynające pokrywać się rdzą, mają o wiele słabszy profil, który stabilizuje całą konstrukcję auta i utrzymuje szybę w stałej pozycji. Kiedy profil ten jest niestabilny, szyba jest narażona na odkształcanie i pękanie.

Aby uniknąć kosztownej wymiany, uszkodzenia na szybie muszą spełniać kilka warunków, aby kwalifikować się do naprawy: rysa czy pęknięcie nie może znajdować się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy, a odprysk nie może mieć więcej niż 5 – 20 mm średnicy. Naprawa nie będzie również możliwa, jeśli pęknięcie będzie kończyło się na krawędzi szyby lub pod uszczelką. Do naprawy nie kwalifikują się także szyby, które posiadają wiele uszkodzeń, powstałych w różnych okresach eksploatacji samochodu. O tym czy szyba musi być wymieniona powinien zadecydować fachowiec, chyba, że ubytek jest tak duży, że nie mamy co do tego wątpliwości.

rehabilitacja domowa

Post A Comment