Jak ubierać na zimę na rower

Rowerzyści jeżdżą w każdą pogodę, od gorącego słońca po marznący śnieg i mnóstwo zimnych, mokrych dni pomiędzy nimi. Jeździmy również z ekstremalną intensywnością i prędkością; w jednej minucie jedziemy tak mocno, jak tylko potrafimy, stromym, kamienistym szlakiem z prędkością 10 km na godzinę, robiąc się naprawdę gorąco, a w następnej lecimy drogą z prędkością 50 km na godzinę bez wysiłku i robi się zimno.

Odzież, którą nosisz, może mieć ogromny wpływ na wrażenia z jazdy. Ważne jest, aby nosić odpowiedni zestaw do pracy, a to wymaga trochę nakładania warstw.

Chcesz nosić cienkie warstwy odzieży, które najlepiej pasują do ich pozycji. Zaletą cienkich warstw jest to, że można je rozpinać, dodawać lub zdejmować podczas jazdy, aby zapewnić ciepło, chłód lub suchość. Wyjeżdżając na trasę Velo Dunajec.

Koszulka Death by T-shirt

Przewodnik kupującego dotyczący nakładania warstw na rower zimowy
T-shirty są dobre, aby dodać osobowości do Twojej garderoby – nie tyle do jazdy zimowej.
Jeśli nauczysz się tylko jednej rzeczy z tego przewodnika, to to, że jazda w koszulce naprawdę może być śmiertelna.

Problem polega na tym, że bawełna jest przyjemna w dotyku, ale wysysa pot, a potem go po prostu trzyma.

To sprawia, że ​​Twoja skóra i koszulka są mokre, więc ciepło ciała przechodzi prosto, pozostawiając Cię zamarzniętym i podatnym na hipotermię. Nie ma znaczenia, jaką super techniczną kurtkę nosisz na górze, jeśli jest na T-shirt, nie może działać poprawnie.

Dlatego zainwestuj w odpowiedni techniczny sprzęt rowerowy, aby zapewnić sobie komfort w każdych warunkach.

Niezbędne elementy zimowego kolarstwa
Zamiast standardowych bluz i szortów są dodatkowe elementy, które pomogą Ci założyć warstwę na zimę:

Warstwa podstawowa

Bielizna termoaktywna powinna być integralną częścią garderoby do jazdy konnej.
Warstwa podstawowa to oddychająca warstwa, która jest noszona przy skórze pod koszulką lub kurtką i występuje w różnych grubościach. W ciepły dzień cienka wersja pomoże odprowadzić pot z ciała, a noszona w chłodny dzień – zatrzyma ciepło.

Wiele z nich ma dłuższą część pleców, która zakrywa dolną część pleców, zapewnia ciepło i zapobiega wyglądowi „tyłka budowniczego”. Wiele z nich wykorzystuje tkaniny wykonane przez człowieka, ale popularna jest również wełna merynosów lub mieszanka wełny.

Przewodnik kupującego dotyczący bielizny podstawowej: jak zachować ciepło, suchość i wygodę
Warstwa środkowa
Przewodnik kupującego dotyczący nakładania warstw na rower zimowy
Dokładny styl warstwy środkowej, który wybierzesz, będzie zależał od fizjologii i warunków lokalnych. Media
Wybór koszulki zależy od warunków, z wieloma opcjami rodzaju i grubości tkaniny, nie wspominając o długości rękawów. Jego główną rolą jest współpraca z warstwą podstawową w celu odprowadzania potu i izolacji rdzenia. Można o tym poczytać na stronie https://www.wyprawyrowelove.pl/.

Pełny zamek zapewnia najwięcej opcji wentylacji podczas jazdy, a będziesz potrzebować łatwo dostępnych kieszeni do przechowywania usuniętych warstw, jeśli jeździsz bez plecaka.

Jest to element, który działa dobrze pod cieńszą warstwą zewnętrzną, ale we wszystkich oprócz najtrudniejszych warunków, które zwykle można pominąć, zakładając grubszą, wiatroodporną kurtkę.

Powłoka zewnętrzna

Wodoodporna kurtka powinna być twoją najbardziej zewnętrzną warstwą.
Cienka wodoodporna kurtka to zwycięzca. W chłodne dni możesz rozpocząć jazdę w niej, a jeśli zrobisz się za gorąco lub zaczniesz się wspinać, możesz ją zrzucić.

W cieplejsze dni noś je w kieszeni dżerseju lub w plecaku. Następnie, jeśli pogoda się pogorszy, musisz się zatrzymać i rozwiązać problem, lub czeka cię długi zjazd, możesz go założyć i poczuć korzyści.

Przewodnik kupującego dotyczący nakładania warstw na rower zimowy

Cienkie wodoodporne kurtki mogą się pocić i być zimne, chociaż tkaniny takie jak Gore Shakedry są wysoce oddychające, co pomaga tego uniknąć. Jeśli jesteś poza domem w suchy dzień, spakowana wiatroodporna powłoka może być lepszą opcją ze względu na zwiększoną oddychalność.

Alternatywnie wybierz kurtkę softshell, którą możesz nosić podczas jazdy. Tkaniny softshell są grubsze i mniej wodoodporne niż cienkie wodoodporne powłoki, ale dodają więcej izolacji, aby zapewnić Ci ciepło i są odporne na wiatr, więc możesz uciec od noszenia lżejszej bielizny lub pomijania warstwy środkowej pod spodem.

Rajstopy i spodenki
Rajstopy Dainese z nakolannikami
Rajstopy i spodenki? To ciepłe i wodoodporne połączenie.
Gdy wszystko zacznie się ochładzać, zmiana na rajstopy ze spodenek zapewni Ci dużo większy komfort. Nie tylko zwykle mają szczotkowane wewnętrzne powierzchnie, ale wiele z nich obejmuje wiatroszczelność i wodoodporność, aby zapewnić Ci ciepło i suchość.

Inną opcją, która jest nieco bardziej uniwersalna, są grubsze spodenki z podszewką z polaru. Same w sobie zapewnią większy komfort w chłodniejsze dni, nawet latem, ale możesz je połączyć z ocieplaczami na kolana lub nogawkami, aby dopasować ciepło do pogody.

Jeśli jesteś rowerzystą górskim, dodanie dodatkowej warstwy pod torbami w postaci szortów z lycry w stylu roadie, 3/4 lub rajstop sprawi, że życie stanie się cieplejsze.

W deszczowe dni biletem mogą być wodoodporne spodenki. Jeźdźcy szosowi często zakładają spodenki pod legginsy, aby zapewnić dodatkowe ciepło w szczególnie zimne dni.

Kończyny
Przewodnik kupującego dotyczący nakładania warstw na rower zimowy
Czapki zimowe zakrywają uszy i sięgają dalej na szyję.
Kiedy robi się chłodno, noszenie warstwy pod kaskiem może mieć znaczenie, zwłaszcza przy zimnym wietrze podczas zjeżdżania z dużą prędkością. Pomimo powszechnych przekonań, tak naprawdę nie tracisz dużo ciepła z głowy , ale zimna głowa jest okropna.

Wybierz czapkę z czaszką, opaskę na głowę lub rurkę w stylu Buff. W podejrzany, zimny dzień warto wrzucić jeden z nich do plecaka lub kieszeni na wypadek, gdyby coś się pogorszyło. Buff jest bardzo wszechstronny i może również służyć jako ocieplacz na szyję lub zakryć usta i nos, jeśli jest naprawdę zimno.

Przewodnik kupującego dotyczący nakładania warstw na rower zimowy
Rękawiczki są niezbędne podczas zimnej lub deszczowej pogody. Simon Bromley / Immediate Media
Ręce i stopy również wymagają ochrony przed utratą ciepła. Im zimniej, tym lepsze muszą być rękawiczki. Sprawdź nasz przewodnik dla kupujących dotyczący rękawiczek zimowych, aby uzyskać zalecenia.

Nawet najbardziej cienkie kalosze zapewnią ogromny komfort na drodze; rowerzystom górskim lepiej jest nosić wodoodporne / izolowane skarpety i / lub buty zimowe, a buty lub buty zimowe są również opcją dla roadies.

Najlepsze zimowe buty rowerowe
Funkcje, których należy szukać w zimowych warstwach
Budowa
Im więcej paneli w ubraniu lub im bardziej tkanina się rozciąga, tym lepiej można ją dopasować – chociaż nie jest to gwarantowane. Bokserskie, proste kroje dają jednak lepszy swobodny styl.

Szyja
Wodoodporna kurtka powinna być twoją najbardziej zewnętrzną warstwą.
Ocieplacz na szyję lub buff może pomóc w utrzymaniu zimnego powietrza. Niektóre kurtki mają również wysoki dekolt, który zapewnia dodatkową ochronę.
Wysokie szyje dodają niesamowitej ilości ciepła do każdej odzieży, zatrzymując przepływ zimnego powietrza przez duże odsłonięte naczynia krwionośne. Upewnij się, że nie jest tak ciasny, że cię udusi i zapnij suwak, aby ułatwić wentylację. Wzmocnienie może również pomóc wypełnić lukę.

Rękawy
Wychylanie się do przodu na rowerze pociąga normalne rękawy do góry, co odsłania nadgarstki, więc szukaj długich rękawów przyjaznych dla jazdy.

Krótkie rękawy są bardziej uniwersalne i jeśli potrzebne jest dodatkowe ciepło, możesz dodać ocieplacze na ramiona.

Jeśli łatwo się zmarzniesz, wybierz długie rękawy, aby uzyskać więcej ciepła. Długie rękawy powinny sięgać aż do nadgarstka i ściśle przylegać, aby nie zwijały się, nie marszczyły lub nie falowały, a przeciąg nie wpadał do środka.

Kontrola ciepła
Przewodnik kupującego dotyczący nakładania warstw na rower zimowy
Panele wiatroodporne lub panele dodatkowe, takie jak palnik Albion , dodają zaskakującej ilości ciepła.
Temperatura powierzchni ciała jest różna w różnych miejscach i warunkach jazdy. Smart clobber kładzie cieńszy materiał na cieplejszych obszarach i wykorzystuje otwory wentylacyjne i zamki błyskawiczne, aby zapewnić dodatkowe chłodzenie powietrzem w razie potrzeby. Wiatroodporne panele przednie pomogą utrzymać ciepło w środku.

Tkanina
Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej wiatroodporna i grubsza jest odzież, tym cieplejsza (ale bardziej mokra) będzie. Niektóre tkaniny wiatroodporne są jednak wysoce oddychające, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się potu, a jednocześnie są naprawdę ciepłe. Wiele tkanin technicznych nada właściwości hydrofobowe, często dzięki powłoce DWR .

Warto zauważyć, że jeśli chodzi o bieliznę podstawową, wełna Merino jest dobrą alternatywą dla czystych materiałów syntetycznych, ponieważ pozostaje ciepła, gdy jest mokra i jest bardziej odporna na zapachy.

Fachowe pojęcia
Mapowanie ciała: najnowsze modne hasło dotyczące odzieży. Zasadniczo oznacza to ustalenie, które części ciała są gorące lub które wymagają więcej ruchu, oraz dostosowanie kroju i właściwości termicznych odzieży do potrzeb.
Oddychalność: Zwykle używana w odniesieniu do skorup, a nie warstwy podstawowej / środkowej. Opisuje zdolność tkaniny do przepuszczania pary potu od wewnątrz na zewnątrz, zapewniając Tobie i Twoim warstwom suchość i ciepło.
Polar: puszysta tkanina syntetyczna (czasami wykonana z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu), która jest przyjemna w dotyku i dobrze odprowadza pot. Gruby polar jest jednak bardzo ciepły i łatwo może Cię przegrzać.
Merynos: Szczególnie cienka wełna owiec merynosów. Drogie, ale obficie wygodne, chociaż tańsze kawałki mogą powodować swędzenie i należy dokładnie umyć i wysuszyć merynos.
Klapa przeciwdeszczowa: pasek lub klapa materiału, zwykle za lub z przodu zamka błyskawicznego, zaprojektowana, aby zatrzymać przenikanie deszczu i wiatru.
Syntetyczne: Włókna sztuczne, takie jak poliester, w przeciwieństwie do tkanin naturalnych, takich jak wełna lub bawełna.
Odprowadzanie wilgoci: Kiedy włókna tkaniny wysysają pot ze skóry i przenoszą go na zewnętrzną stronę tkaniny, a następnie odparowują go do powietrza lub następnej warstwy.
Windstopper: opatentowana tkanina Gore, podobna do Gore-Tex, ale o zwiększonej oddychalności / właściwościach odprowadzających wilgoć, mniejszej odporności na deszcz i bardziej miękkiej powłoce zewnętrznej, używana w odzieży softshell. Ten materiał jest dostępny z wełną wewnętrzną lub bez niej. Gore teraz nazywa swoje mniej wodoodporne, ale wiatroodporne tkaniny Infinium.

rehabilitacja domowa

Post A Comment