9 osób, które pomogą Ci wyzdrowieć po udarze

Każdy członek zespołu rehabilitacyjnego pomaga zmaksymalizować regenerację po udarze.
Każdy członek zespołu rehabilitacyjnego pomaga zmaksymalizować regenerację po udarze. Alamy
Dzięki postępom w leczeniu około 83 procent  po udarze przeżyje , dołączając do szacowanych 4 milionów innych osób, które przeżyły udar. Według Instytutu nieco ponad jedna trzecia wyzdrowieje całkowicie lub będzie miała tylko niewielkie braki związane z udarem. Udar występuje, gdy krew przestaje płynąć do części mózgu z powodu krwawienia lub skrzepu krwi, powodując fizyczne i psychiczne niepełnosprawności, które wymagają czasu i pomocy innych, aby go wyleczyć.

Co dzieje się po udarze u Ciebie lub bliskiej osoby i co można zrobić, aby zwiększyć szanse wyzdrowienia?

Jak najszybciej po udarze wkracza wyspecjalizowany zespół lekarzy, aby pomóc Ci odzyskać siłę, mobilność i umiejętności potrzebne do samodzielnego życia. Im wcześniej rozpocznie się odwyk, tym większe masz szanse na odzyskanie jak najwyższego poziomu niezależności i produktywności.

Rehabilitacja nie kończy się, gdy wyjdziesz ze szpitala po udarze. „Mózg ma zdolność zmiany okablowania lub zmiany kanałów funkcji organizmu, tak aby inna część mózgu mogła przejąć kontrolę i sprawić, że ciało będzie działać” – mówi lekarz terapii zajęciowej i krajowy dyrektor operacji terapeutycznych w sieć szpitali odwykowych i świadczeniodawców opieki domowej. „Czasami może to zająć od sześciu miesięcy do roku”. W takich przypadkach pomoże fizjoarena rehabilitacja domowa.

1. Lekarz

Lekarz zaaranżuje Twój program odwyku i zajmie się Twoimi potrzebami medycznymi. „Istnieje mnóstwo komplikacji, które mogą wystąpić u pacjenta podczas fazy rehabilitacji” –  , dyrektor badań nad udarem w . Fizycy i lekarze rehabilitacji są specjalnie przeszkoleni w zakresie rehabilitacji, ale lekarze ogólni, interniści, neurolodzy i inni mogą również zarządzać procesem powrotu do zdrowia i nadzorować zespół rehabilitacyjny – mówi.

W zależności od ogólnego stanu pacjenta powikłania mogą obejmować:

 • Zakrzepy krwi w nogach
 • Infekcje dróg moczowych
 • Rozpad skóry
 • Spada

Jednocześnie pacjent może mieć istniejące potrzeby medyczne, którymi należy się zająć, takie jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub wysoki poziom cholesterolu .

2. Fizjoterapeuta

W zależności od części mózgu dotkniętej chorobą, po udarze może wystąpić osłabienie lub nawet paraliż rąk i nóg. Jak tylko twój stan się ustabilizuje, często w ciągu 24 do 48 godzin, fizjoterapeuta zacznie pomagać ci w poruszaniu i wzmacnianiu kończyn dotkniętych udarem. Ta początkowa rehabilitacja może obejmować ćwiczenia pasywne, w których terapeuta porusza kończynami, oraz ćwiczenia aktywne, w których poruszasz się samodzielnie.

Fizjoterapia po udarze jest intensywna i wymaga trzech godzin ćwiczeń dziennie. Z tego powodu niektórzy ludzie są zbyt słabi lub zdezorientowani, aby kwalifikować się do fizjoterapii bezpośrednio po udarze, mówi dr Grotta. „Ci pacjenci często udają się do wykwalifikowanej placówki pielęgniarskiej na pewien czas, zanim zostaną zakwalifikowani na odwyk” – wyjaśnia.

Celem fizjoterapii po udarze jest jak największe podniesienie się i samodzielne poruszanie się . „Fizjoterapeuci będą zajmować się motoryką dużą , chodzeniem, kontrolą tułowia, utrzymaniem równowagi, czasem potrzebne jest dyskopatia leczenie.

3. Terapeuta zajęciowy

Podejmując się tego, co kończy fizjoterapeuta, terapeuci zajęciowi pomagają pacjentom po udarze w dalszym odbudowie siły i elastyczności mięśni . Terapeuci zajęciowi współpracują również z osobami po udarze, aby znaleźć sposoby przystosowania się do wszelkich trwałych upośledzeń. Terapeuci ci odwiedzają Cię wkrótce po powrocie do domu i mogą kontynuować wizytę przez kilka tygodni lub miesięcy.

„Patrzymy na ich codzienne czynności – jak ten udar wpłynął na ich zdolność do dbania o siebie i robienia rzeczy, które normalnie robili [przed udarem], od chwili przebudzenia do chwili, gdy kładą się spać o noc . „Długofalowym celem jest zawsze maksymalne zwiększenie ich niezależności i uzyskanie takiej niezależności, jaką chcą, we wszystkim, co chcą robić w życiu”.

Terapeuci zajęciowi pomagają pacjentom po udarze w wykonywaniu codziennych czynności, w tym:

 • Kąpielowy
 • Idąc do toalety
 • Ubieranie się
 • Przygotowywanie posiłków
 • Jedzenie

Identyfikują wszelkie urządzenia pomocnicze, które pomogą osobie w tych czynnościach. Na przykład używając plikuuchwytna ścianach łazienki ułatwiają wchodzenie i wychodzenie z prysznica oraz bezpieczne korzystanie z toalety.

Z pomocą OT, pacjent, który ma słabość w jednej ręce, może nauczyć się sztuczek ułatwiających ubieranie, takich jak unikanie ubrań zapinanych na suwaki i guziki. OT znajdują również przydatne narzędzia pomagające osobom, które przeżyły udar, takie jak specjalnie wykonane deski do krojenia przeznaczone do rąbania jedną ręką.

4. Patolodzy mowy i języka

Udar mózgu może zmienić twoje zdolności komunikacyjne na kilka sposobów. Udar może uszkodzić części mózgu odpowiedzialne za tworzenie i rozumienie słów i zdań. Niektórzy ludzie mają trudności z czytaniem i pisaniem po udarze. Wiele z nich ma słabość i słabą koordynację w jamie ustnej i gardle, co może powodować problemy z połykaniem, a także trudności z mową. Logopedzi mogą pomóc we wszystkich tych kwestiach.

Po udarze lub innego rodzaju urazie mózgu ludzie mogą mieć afazję , która utrudnia rozumienie i mówienie słów. Kiedy masz trudności z kontrolowaniem mięśni, które wytwarzają mowę, ale bez rzeczywistego osłabienia lub paraliżu tych mięśni, jest to znane jako apraksja . Osoby po udarze mogą mieć afazję, apraksję, oba naraz lub w ogóle nie mieć problemów z mową.

Logopedzi przeprowadzą ocenę połykania, a jeśli masz problemy z piciem lub jedzeniem, z czasem będą pracować z tobą, aby poprawić twoją zdolność połykania większej różnorodności pokarmów i płynów.

5. Dietetyk

Jednym z najważniejszych aspektów opieki poudarowej jest podjęcie działań mających na celu uniknięcie drugiego udaru, które mogą obejmować konsultację z dietetykiem. Zdrowe odżywianie zwalcza trzy kluczowe czynniki ryzyka udaru :

 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Nadwaga
 • Niezdrowy poziom cholesterolu

 

Oprócz wskazówek dotyczących najlepszego sposobu odżywiania się, aby uniknąć przyszłych udarów, dietetyk może również udzielić Tobie i Twoim opiekunom wskazówek, jak sprawić, by jedzenie było bardziej atrakcyjne, ponieważ wiele osób ma słaby apetyt po udarze. Dobre odżywianie jest niezbędne dla optymalnego powrotu do zdrowia.

Jeśli masz trudności z przełykaniem, dietetyk współpracuje z logopedą w celu dostosowania pokarmów tak, aby były bezpieczne dla Ciebie.

6. Pielęgniarka rehabilitacyjna

Pielęgniarki rehabilitacyjne pracują nad przekazaniem Ci szerszego obrazu życia po udarze, w tym:

 • Jak przyjmować leki
 • Czego możesz się spodziewać podczas procesu odzyskiwania
 • Jak możesz zapobiec kolejnemu udarowi

„To swego rodzaju rozszerzenie tego, co możemy zapewnić w terapii” „Pacjent może otrzymać trzy lub cztery godziny terapii dziennie, ale są to 24 godziny na dobę. Pielęgniarki dbają o to, by te filozofie były realizowane przez całą dobę ”.

7. Neuropsycholog

Po udarze często pojawiają się objawy depresji , lęku, zespołu stresu pourazowego lub ich kombinacji.

Po udarze często występuje depresja, podobnie jak zaburzenia funkcji poznawczych. „Czasami trudno jest odróżnić je od siebie, a neuropsycholog może w tym pomóc.

Neuropsycholog może ocenić Cię pod kątem problemów ze zdrowiem psychicznym, a także problemów z funkcjami poznawczymi, takich jak słaba koncentracja i utrata pamięci .

Neuropsycholog jest bardziej zainteresowany poznaniem, pamięcią, umiejętnością rozwiązywania problemów i zdolnością do wykonywania wszystkich zadań, o których mówimy.

Po pełnej ocenie zdrowia psychicznego i funkcji poznawczych neuropsycholog może współpracować z zespołem odwykowym, aby opracować zindywidualizowany plan opieki.

8. Grupy wsparcia

Uczestnictwo w spotkaniach grup wsparcia może być bardzo ważne dla pacjentów po udarze. Dobrze jest wchodzić w interakcje z ludźmi, którzy przeszli przez podobne doświadczenia. Wiele szpitali oferuje grupy wsparcia dla pacjentów wracających do zdrowia po udarze, a prowadzi grupy wsparcia w wielu społecznościach. Możesz znaleźć grupę wsparcia dla osób po udarze w Twojej okolicy , wpisując kod pocztowy za pośrednictwem oferuje również internetową sieć wsparcia dla członków rodzin pacjentów po udarze.

9. Opiekunowie

Rodzina i przyjaciele odgrywają bardzo ważną rolę w procesie rehabilitacji po udarze , mówi terapeuta zajęciowy  , zastępca dyrektora medycyny regeneracyjnej i rehabilitacyjnej. Mogą być najbardziej wartościowymi graczami w Twoim zespole odwykowym.

Optymalna rehabilitacja po udarze obejmuje partnera opieki jako część zespołu, co oznacza szkolenie go, jeśli osoba po udarze potrzebuje jakiejkolwiek pomocy fizycznej lub poznawczej w domu. „To naprawdę ułatwia proces powrotu do zdrowia, gdy w grę wchodzi również opiekun. Celem jest pomoc w usamodzielnieniu się po udarze bez opieki opiekuna .

Inni członkowie zespołu odwykowego po udarze będą ściśle współpracować z opiekunami, aby upewnić się, że są dobrze przygotowani i dobrze wykształceni do swojej roli we wspieraniu pacjenta.

rehabilitacja domowa

Post A Comment