Nieoperacyjne leczenie choroby zwyrodnieniowej dysku

Lekarze oferują niechirurgiczne leczenie w celu złagodzenia bólu pleców lub szyi spowodowanego chorobą zwyrodnieniową dysku. Leki przeciwbólowe i fizjoterapia mogą złagodzić objawy i pomóc organizmowi dostosować się do uszkodzonego dysku. Razem te zabiegi mogą złagodzić ból i poprawić funkcjonowanie, często długofalowo.

Lek
Choroba zwyrodnieniowa dysku nie dotyka wszystkich w ten sam sposób. Jedna osoba może prawie nie zauważyć objawów, podczas gdy inna może potrzebować leków na silny ból. Lekarze określają rodzaj potrzebnego leku na podstawie wyników testów diagnostycznych oraz opisu rodzaju i lokalizacji bólu.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Kiedy organizm jest uszkodzony, układ odpornościowy odpowiada, wysyłając wyspecjalizowane komórki do naprawy uszkodzonej tkanki. Częścią tej odpowiedzi jest stan zapalny, który powoduje ból i obrzęk tkanek miękkich kręgosłupa, takich jak nerwy. Leczenie stanu zapalnego niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi może złagodzić ból i obrzęk.

Najczęstsze to ibuprofen, naproksen i aspiryna. Wszystkie są dostępne bez recepty, a lekarz może zalecić, jak najlepiej z nich korzystać. Jeśli ból nie zostanie złagodzony przez leki dostępne bez recepty, lekarze mogą przepisać silniejszy środek przeciwzapalny.

Środki przeciwbólowe na receptę

Jeśli przepuklina krążka uciska nerw lub jeśli tworzą się narośla kostne, zwężające przestrzeń w kanale kręgowym, ból może być silny. Leki dostępne bez recepty mogą pomóc złagodzić ból, ale jeśli nie, lekarz może zalecić krótki kurs leków przeciwbólowych na receptę. Te leki powinny być stosowane najwyżej przez tydzień. Mają one pomóc Ci poczuć się lepiej, dopóki nie zacznie działać lek zwiotczający mięśnie lub przeciwzapalny. Warto znaleźć specjalistów, oferujących dyskopatia leczenie Warszawa.

Leki zwiotczające mięśnie

Jeśli zwyrodnienie spowoduje, że dysk ześlizgnie się z miejsca i uszczypnie nerw, sygnały elektryczne, które przechodzą z nerwu do pobliskiej tkanki mięśniowej, mogą zostać zakłócone, co prowadzi do bolesnych skurczów mięśni. Leki zwiotczające mięśnie mogą łagodzić skurcze i łagodzić ból, ułatwiając poruszanie się.

Twój lekarz może przepisać te leki na tydzień lub dwa. Następnie ból spowodowany skurczami mięśni często ustępuje samoistnie.

Kortykosteroidy

Jeśli inne leki nie łagodzą bólu pleców lub szyi, lekarz może zalecić kortykosteroidy przyjmowane doustnie. Sterydy zmniejszają stan zapalny w okolicy uszkodzonego dysku, odciążając dotknięty nerw i łagodząc ból. Dostępne na receptę sterydy są zwykle przyjmowane przez 7 do 10 dni, po czym lekarz ponownie ocenia objawy przed zaleceniem dodatkowego leczenia.

Utrata wagi
Nadwaga może powodować lub zaostrzać problemy związane z kręgosłupem, ponieważ nadwaga, zwłaszcza w przedniej części ciała, może spowodować przemieszczenie kręgów, stawów i dysków kręgosłupa. Jeśli masz nadwagę i masz chorobę zwyrodnieniową dysku, dodatkowe pociągnięcie kręgosłupa może prowadzić do uszkodzenia nerwów i dodatkowego bólu.

 

Fizykoterapia

Twój lekarz może ściśle współpracować ze specjalistami rehabilitacji, aby pomóc ci w radzeniu sobie z objawami za pomocą określonych ruchów i ćwiczeń. Często fizjoterapia łagodzi ból i zapobiega dalszym uszkodzeniom kręgosłupa. Fizjoterapeuci w Fizjoarena mogą zalecić plan leczenia w oparciu o codzienną rutynę, lokalizację bólu i ogólny stan zdrowia.

Wzmocnienie rdzenia – mięśni pleców, brzucha, górnej części ud i pośladków – jest ważną częścią terapii przepukliny dysku. Jeśli te mięśnie są słabe, kręgosłup jest bardziej obciążony. Ten dodatkowy nacisk może spowodować niestabilność lub pogorszyć istniejący problem z kręgosłupem.

Fizjoterapeuta może nauczyć Cię serii ćwiczeń wzmacniających te podstawowe grupy mięśni, które mogą poprawić postawę, zmniejszyć nacisk na nerwy dotknięte wypadnięciem dysku i złagodzić ból.

Fizjoterapeuta może również zalecić techniki uzupełniające mające na celu poprawę ogólnej funkcji i poprawę samopoczucia podczas budowania mięśni rdzenia. Rozciąganie, masaże, ciepło i lód mogą być częścią twojego planu leczenia.

Akupunktura
Akupunktura to technika terapeutyczna, w której lekarze wprowadzają bardzo cienkie igły w różne punkty na powierzchni ciała. Celując w określone punkty wzdłuż „południków”, które odpowiadają ścieżkom nerwowym dotkniętym określonym dyskiem, akupunktura może stymulować gojenie poprzez zwiększenie przepływu krwi. Akupunktura może również pobudzać organizm do uwalniania endorfin, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi.

 

rehabilitacja domowa

Post A Comment